Czy możesz użyć każdego zdjęcia z Internetu?
Nie. To, że znalazłeś zdjęcie w zakamarkach internetu, nie znaczy, że możesz go użyć na blogu lub w mediach społecznościowych. Każde zdjęcie, do darmowego użytku, powinno mieć stosowną adnotację i informacje o prawach autorskich.
Szukaj zdjęć z następującymi prawami autorskimi według Creative Commons:
Domena Publiczna
Utwór taki można wykorzystywać, rozpowszechniać i zmieniać, nawet w celach komercyjnych, bez konieczności uzyskania zgody autora
Uznanie autorstwa
Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.
Użycie niekomercyjne
Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne jedynie do celów niekomercyjnych.
Więcej o prawach autorskich znajdziesz na stronie Creative Commons Polska.
Skąd ściągnąć darmowe zdjęcia?
Poniżej znajdziesz listę moich ulubionych darmowych banków zdjęć. Najczęściej korzystam w pierwszych trzech, czyli Unsplash.com, pixabay.com i staocksnap.io, ponieważ prezentują one ogromny wybór i są regularnie aktualizowane. Poza tym… zwróć uwagę na Pexels.com, gdzie oprócz zdjęć znajdziesz również wideo!
Lista moich ulubionych 7 darmowych banków zdjęć!
unsplash.com
Większość zdjęć na tym blogu pochodzi właśnie z Unsplah.com! Główne zalety tego banku zdjęć to ciekawe fotografie dobrej jakości, bardzo duża baza zdjęć oraz regularne aktualizacje.
Zdecydowanie polecam!
pixabay.com
Wysokiej jakości fotografie możliwe do wykorzystania komercyjnego znajdziesz w pixabay.com! To ogromna zaleta tego banku zdjęć. Sprawdź jeszcze warunku licencji TUTAJ.
stocksnap.io
Dlaczego warto skorzystać z stocksnap.io? Znajdziesz tutaj zdjęcia z kilku innych banków zdjęć! Idealnie, jeśli chcesz oszczędzić czas na wyszukiwanie idealnej fotografii!
kaboompics.com
pexels.com
picjumbo.com
librestock.com
Kiedy darmowe zdjęcia to za mało…
Kiedy szukasz konkretnego zdjęcia, określonego stylu fotografii lub jej tematu, pewnie dojdziesz do wniosku, że wśród darmowych zdjęć wybór jest niewielki. Co za tym idzie? Część zdjęć bardzo mocno się opatrzyła odbiorcom, albo… najzwyczajniej w świecie – nie znalazłeś tego, czego szukasz.
Jedyne rozwiązanie, to płatne banki zdjęć, np.: Chroma Stock, shutterstock, Adobe Stock.