Podjeżdżasz samochodem pod ulubiony market (oczywiście w sobotę… przed niehandlową niedzielą!) i robisz to, co zwykle. Parkujesz. Wysiadasz. Zostawiając włączony samochód z kluczykami w stacyjce! Absurd? No raczej! Jestem przekonany, że tak nie robisz.
Dlaczego zamykamy samochód pod sklepem i zabezpieczamy go alarmem… a jednocześnie wiele osób ma nosie bezpieczeństwo konta na Facebooku?
To było pytanie retoryczne… Odpowiedzią na nie niech będzie prosty sposób zabezpieczenia konta na Fejsie!
Bardzo ważna uwaga – jeśli korzystasz z reklam na Facebooku, prowadzisz FanPage, masz dostęp do Menadżera Firmy – koniecznie odpowiednio zabezpiecz konto! W przypadku włamania… możesz stracić FanPage i sporo kasy z konta reklamowego.
1. Mocne hasło to podstawa bezpieczeństwa!
Parkując, warto wyłączyć samochód i wziąć ze sobą kluczyki, prawda? Chyba jednak nie, ponieważ top 6 najczęściej używanych haseł wygląda tak:
- 123456
- 123456789
- qwerty
- password
- 111111
- 12345678
Jakimś cudem zabrakło ADMIN, ale to tylko dlatego, że ma za mało liter! Wiesz już czego nie robić, dowiedz się co robić!
Po pierwsze, Twoje hasło musi być MOCNE, czyli trudne do złamania!
Absolutnym minimum wymagań, jeśli chodzi o hasło to 8 znaków i kombinacja liter i cyfr. Każdy kolejny znak, kombinacje dużych i małych liter lub znak specjalny (!@#$*&) zwiększają moc twojego hasła.
Kilka porad, które zdecydowanie pomogą!
- Nigdy i nikomu nie udostępniaj danych logowania!
- Korzystając z Facebooka na “obcym” komputerze – zawsze pamiętaj, aby się wylogować!
- Zabezpiecz urządzenie mobilne hasłem!
Używaj menadżera haseł!
Niestety zapamiętanie dziesiątek skomplikowanych haseł jest… conajmniej trudne, żeby nie powiedzieć – niemożliwe! Jedną z najlepszych opcji, jest skorzystanie z menadżerów haseł.
1password
To uniwersalne narzędzie dostępne na komputery oraz urządzenia mobline. Z jego pomocą z łatwością zapiszesz wszystkie hasła. Jedyny minus – program jest dostępny jedynie w subskrypcji.
Sprawdź tutaj: https://1password.com
Pęk Kluczy
Sam używam! Jego jedyny minus to dostępność, która ogranicza się do komputerów z macOS i urządzeń z iOS. Jeśli z nich korzystasz – zacznij używać Pęku Kluczy!
2. Weryfikacja dwuskładnikowa kolejne utrudnienie dla hakera.
Ponieważ samochód lepiej zamknąć!
Doskonale znasz ten system, jeśli kiedykolwiek korzystałeś z usług bankowości mobilnej. Wykonując przelewy potwierdzamy je dodatkowo kodem sms lub w aplikacji. Podobnie jest na Facebooku. Przy próbie logowania do portalu, będziemy musieli podać dodatkowy kod zabezpieczający.
W jaki sposób uruchomić uwierzytelnienie dwuskładnikowe?
Poradnik przygotował sam Facebook -> KLIKNIJ TUTAJ!
3. Niedobre wirusy kradną hasła! Strzeż się ich!
Zainfekowany komputer (telefon) to poważna sprawa! Coś jak jazda z hamulcami, które się właśnie skończyły. Niby można, ale masz prawie 100% szans, że zaliczysz dzwona. I to raczej szybciej niż później! Dokładnie tak samo jest z Twoim urządzeniem. Wirusy mają dziesiątki sposobów na utrudnienie Ci życia! Od zamiany strony głównej w przeglądarce, po kradzież hasła do konta w banku. Nic przyjemnego.
Pamiętaj zatem, aby:
- Mieć zawsze aktualny system oraz oprogramowanie (przeglądarka internetowa musi być aktualna!).
- Korzystać z programu antywirusowego. Jest ich cała masa od darmowych i niezłych po płatne rozbudowane kombajny. Tutaj link do testu darmowych antywirusów.
- Nie klikaj dziwnych linków od obcych osób! To może być wirus…
4. Twoja prywatność jest ważna!
Tutaj pierwsza, bardzo ważna rada. Zastanów się dwa razy, zanim zaakceptujesz zaproszenie do grona znajomych. Tylko w świecie idealnym, wśród znajomych na Fejsie mielibyśmy ludzi, których znamy osobiście. Tak nie jest. A codziennie kolejne osoby chcą cię dodać do swojej sieci kontaktów.
To, czym sam się kieruję przy akceptacji:
- Czy znam tę osobę?
- Czy mamy wspólnych znajomych?
- Czy to konto wygląda wiarygodnie?
Absolutnie odrzucamy szejków z Dubaju i księżniczki w skąpym bikini. To nie są konta godne zaufania! 😉
Swoją drogą, dostajecie takie zaproszenia?
Zadbaj o swoją prywatność!
Foteczki z imprezki?
Serio. Zastanów się jakie treści chcesz umieszczać w internecie. Najlepsza weryfikacja to zadanie sobie pytania: Czy pokazałbym to zdjęcie mojej babci? 😉
Wiecie. Co raz trafia do Internetu… już w nim zostaje!
Prywatność?
Tak! Możesz rozgraniczyć treści na dostępne do znajomych lub publiczne. Dlaczego to ważne? Szukasz pracy… masz duże szanse, że twój profil zostanie przeskanowany przez rekrutera…
Dej nudesa?
Przesyłanie odważnych zdjęć randomom z Internetu wiele razy kończyło się źle. Zdecydowanie NIE. Przez Messenger… też nie.
5. Apki co kradną hasła?
Zanim udzielisz aplikacji (dowolnej) dostępu do konta na Facebooku sprawdź jej wiarygodność! Niestety Facebook nie jest w stanie zweryfikować wszystkich aplikacji i część z nich może wykradać dane…
Korzystaj tylko z zaufanych aplikacji, no nie wiem – Allegro na przykład?
I unikaj jak diabeł wody święconej wszelkiej maści quizów dziwnej treści i innych mini gierek.
Wydaje mi się, że ktoś włamał się na moje konto!
Nie panikuj!
Facebook w przypadku podejrzeń o włamanie na konto zaleca zgłoszenie faktu pod tym linkiem: Facebook.com/hacked
Dodatkowo wszystkie incydenty związane z bezpieczeństwem zgłaszajcie: incydent.cert.pl
Jeśli masz nadal dostęp do konta to:
- Zmień hasło Wyloguj się ze wszystkich urządzeń – poradnik (wymaga dostęp do komputera!)
- Włącz weryfikację dwuskładnikową
- Skontaktuj się ze specjalistą od cyberbezpieczeństwa / policją.
Bezpieczne podsumowanie
Tak jak nie zostawisz otwartego samochodu pod marketem, tak nie dawaj prostej ścieżki do ataku na Twoje konto na Facebooku.
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ogromu informacji, które zostawiamy w serwisach społecznościowych! Samo przejrzenie osi czasu pokazuje gdzie jesteś, co robiłeś, kto jest Twoim znajomym… A po włamaniu? Nie rzadko haker prosi jedną z zaufanych osób o przelew – ponieważ potrzebujesz pomocy… Czasami szantażuje! I takich sytuacji jest niestety jest coraz więcej.
Pamiętajcie proszę o odpowiednim zabezpieczeniu kont w internecie. Oczywiście nie ma 100% zabezpieczeń… jednak im zabezpieczenie bardziej skomplikowane, tym większa szansa, że przestępca się zniechęci.